
Spojme sa pre dobrú vec
PPP na Slovensku
Od roku 2002 sa PPP projektom začala venovať pozornosť aj na Slovensku. V roku 2004 Ministerstvo dopravy SR začalo pripravovať prvý PPP projekt na výstavbu cestnej infraštruktúry. Nasledujúca vláda sa v programovom vyhlásení z roku 2006 v časti Hospodárska politika, zaviazala určiť pravidlá a aktívne podporovať vznik verejno-súkromných partnerstiev v oblasti spravovania a vytvárania verejných statkov a zabezpečovania verejných služieb. „Vláda SR schválila uznesením č. 704/2007 Návrh urýchlenia postupu výstavby nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry na Slovensku, podľa ktorého sa majú niektoré vybrané úseky nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry realizovať formou PPP. Do súčasnosti boli novelizované mnohé zákony s cieľom vytvoriť lepšie legislatívne prostredie pre realizáciu PPP projektov.
Na Ministerstve financií SR vznikol po roku 2006 odbor (dnes oddelenie) partnerských projektov, ktorý má na starosti problematiku PPP. Oddelenie v rámci svojich aktivít poskytuje aj konzultácie verejnému sektoru a vydáva rôzne metodiky, ktoré majú pomôcť pri príprave PPP projektov. Metodiky, ako aj ďalšie informácie je možné nájsť aj na webstránkach Ministerstva financií SR. V roku 2007 vznikla na Slovensku Asociácia PPP, ktorá ako záujmové združenie súkromného sektora pôsobí ako partner pre verejný sektor v záležitostiach PPP.
Úloha Ministerstva financií SR
Významnú úlohu pri projektoch PPP musí zohrávať MF SR, najmä z hľadiska rizík pre rozpočet verejnej správy. MF SR musí monitorovať PPP, aby sa vyhlo nepríjemným prekvapeniam v oblasti ich dosahu na deficit rozpočtu a úroveň dlhu verejnej správy. Preto je potrebné, aby každý projekt mal na MF SR schválený dôsledok PPP na dlh verejnej správy, čím sa ex ante získa informácia o vplyve daného projektu na rozpočet verejnej správy. MF SR bude mať za úlohu monitorovať PPP do konca trvania koncesie.
Čiastočné skúsenosti s prípravou PPP projektov má Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstvo školstva SR. Z oficiálnych dokumentov je známe, že Ministerstvo školstva plánuje využiť metódu PPP pri výstavbe národného futbalového štadióna spĺňajúceho parametre pre organizovanie medzinárodných podujatí podľa kritérií UEFA. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR plánuje využitie PPP princípu v rámci Operačného programu Bratislavský kraj v rámci druhej prioritnej osi v oblasti Informatizácie spoločnosti. Ministerstvo kultúry SR plánuje využitie PPP princípu v rámci Regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a infraštruktúra turizmu. Určité skúsenosti s projektmi, so zapojením súkromného partnera má Prešovský samosprávny kraj. V rámci Prešovského samosprávneho kraja boli v roku 2005 realizované projekty na obnovu povrchov vozoviek ciest II. a III. triedy (opravy o dĺžke cca 210 km ciest, čo činí 8,61 % z celkovej dĺžky ciest II. a III. triedy spravovaných Prešovským samosprávnym krajom).